ST. THOMAS MORE WRESTLING TOURNAMENT RESULTS
CHAMPIONSHIP DAY2 Results
Guaranteed Places
- 1st Place – BROWNSBURG
- 2nd Place – Ridgeview
- 3rd Place – East Alton Wood River
- 4th Place – MAHOMET-SEYMOUR JV
- 5th Place – Bismark-Henning
- 6th Place – MATTOON
- 7th Place – Seeger
- 8th Place – Attica
1st Place Match
- BROWNSBURG defeated Ridgeview 68-12.
3rd Place Match
- East Alton Wood River defeated MAHOMET-SEYMOUR JV 37-36.
5th Place Match
- Bismark-Henning defeated MATTOON 45-33.
7th Place Match
- Seeger defeated Attica 1-0.
DAY1 -RR1 Results
Guaranteed Places
- 2nd Place – BROWNSBURG
- 2nd Place – MAHOMET-SEYMOUR JV
- 4th Place – MATTOON
- 4th Place – East Alton Wood River
- 6th Place – EDWARDSVILLE JV
- 6th Place – Clinton
- 8th Place – Westosha Central
- 8th Place – Alleman
- 10th Place – NORMAL UNIVERSITY HIGH
- 10th Place – Illinois Valley Central
1st Place Match
- This match has not been wrestled yet.
3rd Place Match
- This match has not been wrestled yet.
5th Place Match
- This match has not been wrestled yet.
7th Place Match
- This match has not been wrestled yet.
9th Place Match
- This match has not been wrestled yet.
DAY1 – RR2 Results
Guaranteed Places
- 2nd Place – Ridgeview
- 2nd Place – Attica
- 4th Place – Seeger
- 4th Place – Bismark-Henning
- 6th Place – Saint Thomas More
- 6th Place – Poplar Grove North Boone
- 8th Place – PITTSFIELD
- 8th Place – Herrin
- 10th Place – METRO EAST LUTHERAN
- 10th Place – Robinson
1st Place Match
- This match has not been wrestled yet.
3rd Place Match
- This match has not been wrestled yet.
5th Place Match
- This match has not been wrestled yet.
7th Place Match
- This match has not been wrestled yet.
9th Place Match
- This match has not been wrestled yet.
CONS RR/B-DAY 2 Results
Guaranteed Places
- 1st Place – EDWARDSVILLE JV
- 2nd Place – Westosha Central
- 3rd Place – Herrin
Round 1
- Westosha Central defeated Herrin 54-6.
Round 2
- EDWARDSVILLE JV defeated Herrin 66-6.
Round 3
- EDWARDSVILLE JV defeated Westosha Central 46-30.
CONS RR/C- DAY2 Results
Guaranteed Places
- 1st Place – Poplar Grove North Boone
- 2nd Place – Illinois Valley Central
- 3rd Place – Saint Thomas More
Round 1
- Poplar Grove North Boone defeated Illinois Valley Central 48-15.
Round 2
- Poplar Grove North Boone defeated Saint Thomas More 42-18.
Round 3
- Illinois Valley Central defeated Saint Thomas More 24-24.
CONS RR/A-DAY 2 Results
Guaranteed Places
- 1st Place – Clinton
- 2nd Place – Alleman
- 3rd Place – PITTSFIELD
Round 1
- Clinton defeated PITTSFIELD 30-18.
Round 2
- Alleman defeated PITTSFIELD 34-18.
Round 3
- Clinton defeated Alleman 36-30.
CON/RR/BLUE Results
Guaranteed Places
- 1st Place – EDWARDSVILLE JV
- 2nd Place – Poplar Grove North Boone
- 3rd Place – Clinton
Round 1
- Poplar Grove North Boone defeated Clinton 39-30.
Round 2
- EDWARDSVILLE JV defeated Clinton 54-16.
Round 3
- EDWARDSVILLE JV defeated Poplar Grove North Boone 48-33.
CONS/RR/RED Results
Guaranteed Places
- 1st Place – Westosha Central
- 2nd Place – Alleman
- 3rd Place – Illinois Valley Central
Round 1
- Westosha Central defeated Alleman 48-24.
Round 2
- Westosha Central defeated Illinois Valley Central 42-10.
Round 3
- Alleman defeated Illinois Valley Central 30-24.
CONS/RR/GREEN Results
Guaranteed Places
- 1st Place – Saint Thomas More
- 2nd Place – PITTSFIELD
- 3rd Place – Herrin
Round 1
- PITTSFIELD defeated Herrin 28-12.
Round 2
- Saint Thomas More defeated Herrin 1-0.
Round 3
- Saint Thomas More defeated PITTSFIELD 30-12.